סקירת חקיקה ופסיקה- מרץ 2019

16 אפריל, 2019 |
 • שתף ברשת
 • שלח לחבר
 • הדפס עמוד

להלן סקירת חקיקה ופסיקה לחודש מרץ 2019 , פרי עבודתו של עו"ד חמי לפידור, היועמ"ש לענייני עבודה של מרכז השלטון המקומי. להלן הנושאים העיקריים בסקירה:

הרחבת תחום סמכותו של הדין המשמעתי גם על גופים נתמכים, לפי חוק יסודות התקציב לרבות הרחבת סמכות הענישה. התיקון יכנס לתוקף ביום 3.9.19 .

 1. החלטת ביהמ"ש העליון עוסקת בנושא ההטרדה המינית ורואה בה נסיבות אחרות ביחסי עבודה לגבי עובד שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו.לפי כך יש לראות בהתפטרותך  בעילה זו כפיטורין משום שהוא משקפת החומרה של ההטרדה.
 2. בעניין חיוב עובד בהשבת עלות ההכשרה עקב התפטרותו מחליט ביה"ד הארצי שהסוגיה להבחן לאור עקרונות סבירות ומידטיות ואין מקום לקביעות גורפות.
 3. בהחלטת ביה"ד הארצי בתביעת הסתדרות המעוף כנגד עיריית קריית גת בעניין שמוע בתכנית הבראה  נקבעשקודם על העירייה למצות את הדיון עם ועד העובדים ורק לאחר מיצוי ניתן לפנות לרשות שקודם ,לדעת ביה"ד אין כל טעם בקיום שמועים פרטניים במקום שלא נדון עם נציגי העובדים הצורך, מספר העובדים וזהותם.
 4. ביה"ד הארצי קבע בהחלטה בעניין היתר לבצוע עבודה נוספת שאין בעובדה שעובד קיבל בעבר היתר לעבודה נוספת מקנה לו חסינות  בפני דרישה כאמור.
 5. ביה"ד האזורי קבע שניתן "לרפא" פגם של הפסקת עבודה ע"י שמוע מאוחר יותר בתנאי שנעשה בנפש חפצה ותוך נכונות לשקול את  ההחלטה.. תיעוד השימוע צריך להיות מבוצע באחת הדרכים כמו הקלטה, רישום הדברים וכו.
 6. העלאת  נושא הגיל בראיון עבודה, גם אם לא מדובר באפליה מכוונת מהווה "אפליה עקיפה".
 7. נפסק כי העסקת עובדים ע"י המתנס, גם כאשר הוא ממומן ע"י המועצה, אינה הופכת את המועצה למעסיק.
 8. ויתור על סודיות רפואית ע"י מציל שנדרש לחתום על ויתור סודיות ע"י המעסיקה אינה בגדר
  "התעמרות" אלא דרישה לגיטימית. לדעת בית הדין מדובר על תפקיד "מציל חיים" ומכאן ההוראה בבדיקות רפואיות.

לכניסה לאתר משרד עורכי הדין ונוטריון לפידור ושות', לחץ כאן.

לקריאת הסקירה המלאה לחודש מרץ, לחץ כאן.

בברכה,
יעקב אגמון